אודותיי

האמן \ מתי חלילי

מדברי האוצרת המלווה – גלית צימבליסט

מתי חלילי צלם אומן יליד קיבוץ משמר העמק. מהצלמים הבולטים מבני הדור השני בתנועה הקיבוצית. הנושאים אותם מנציח מתי בעין חדה וייחודית ובהומור נפלא, עוסקים בחיים ובנופים של הארץ. שנים מתעד את חיי קיבוצו משמר העמק קהילה שדוגלת בשיתופיות, עולם הולך ונעלם.  

מתי חלילי עוסק בצילומיו בחיפוש אחרי האור, הצבע והתנועה, הן בטבע והן באדם. הוא מטעין כל דימויי ומוציא אותו מהקשרו ללא עיבוד דיגיטלי אלא ע"י שינוי הבא מראייה ייחודית לו, ההופכת את התמונה למאיין ציור צילומי .

לצופים בצילומיו של מתי חלילי נראה כי הוא מתבונן בטבע שהוא חלק משגרת יומו ורואה בו צבעים וצורות אבל במבט נוסף אנו רואים את השינוי אותו מחולל מתי בכל אחד מן הדימויים, בעזרת מבטו הייחודי והעזרים הנמצאים בשטח בזמן הצילום, לדוגמת האור המתעתע , מסך עשן או קליפת תפוז הנזרקת על ידו באוויר חלה טרנספורמציה המשנה הן את המצב הטבעי של האובייקט המצולם והן את מנעד הרגשות המוטען לתוך הדימוי. הכל מונח בתוך ריקנות שקטה, אויר לבן ,תכלת שמיים או ירוק הטבע המתפרץ, השקיפות הבוהק הצבעים העזים טוענים את התמונות ברעש שקט ושביב של חיוך והם טביעת העין הייחודית לו.

בסדרת צילומי הטבע, השדה שליד הבית נראה לכאורה שקט ויציב, אך כבן המקום עמק יזרעאל מבחין הוא בשינויים העדינים המתרחשים ועליהם מספרות תמונותיו.

בסדרת צילומיו במרחב הציבורי הוא  מתמקד בבני אדם, בתנועה ממקום למקום והשאלה הנדרשת לאן הם רצים. השינוי כה מהיר אך עיין מנוסה נפש סקרנית ומצלמה בכוננות מתעדות תרחיש מופלא זה.

מתי חלילי השתתף בתערוכות קבוצתיות בארץ ובחו"ל: גלריית הקיבוץ ת"א, מוזיאון ישראל, מוזיאון וילפריד קיבוץ הזורע , מוזיאון העירוני לימסול קפריסין. הציג בתערוכות יחיד: מוזיאון ארץ ישראל, גלריה "מוזה על המים" רעננה', גלריית תיאטרון ירושלים, גלריית קריית האמנים בטבעון ,גלריית ממילא ירושלים, גלריית היהלום תאטרון ר"ג, גלריה מגוונים אלון רמה "ש. השתתף בתערוכה אייקונית בסין מטעם משרד החוץ

בשנת 2012 יצא לאור ספר אמן בשם "למראית עין" הכולל מבחר מיצירותיו

 בשנת 2016 יצא לאור ספרו השני "מראה עיניים".

מתי חלילי נמנה בין עשרים האמנים שעבודותיהם ייחודיות ונבחרו לכבוד 100  שנות התנועה הקיבוצית.

במשך שנים בנוסף לעבודתו האמנותית מתעד את הקיבוץ השיתופי על ייחודו ועל השינויים שחלו בו בעל אוסף תיעודי חלוצי.

צרו קשר

הפייסבוק שלי